Print Page   |   Contact Us   |   Your Cart   |   Sign In   |   Join ASPB
Site Search

 

 

 

 

Awards and Funding - Past Awardees
Share |

Stephen Hales Prize
Charles Albert Shull Award
Charles Reid Barnes Life Membership Award
Martin Gibbs Medal
Corresponding Membership
Charles F. Kettering Award
Adolph E. Gude, Jr. Award
Early Career Award
Excellence in Education Award (Excellence in Teaching until 2009)

Dennis R. Hoagland Award
Eric E Conn Award
Robert Rabson Award
ASPB-Pioneer Hi-Bred Graduate Student Fellowship
Lawrence Bogorad Award for Excellence in Plant Biology Research
Young Scientist's Best Paper Awards
ASPB Leadership in Science Public Service Award

 

THE STEPHEN HALES PRIZE

2012 - Ian Sussex - for noteworthy service to the science of plant biology

2011 - Susan Wessler - for her continuing and outstanding contributions to plant science

2010 -Athanasios (Sakis) Theologis- for his sustained and outstanding contributions to plant science for more than 30 years

2009 -Jeffery Dangl- for his role in developing the concepts and elucidating the fundamental mechanisms that govern plant-pathogen interactions

2008 -Peter Quail- for noteworthy service to the science of plant biology

2007 - Sarah Hake - for noteworthy contributions to our fundamental understanding of plant development biology that span the scienific disciplines of evolution, genetics, cell biology, and plant molecular biology

2006 - Ken Keegstra - for his pioneering contributions to our understanding of chloroplast biogenesis, protein import into chloroplasts, and the structure and biosynthesis of the plant cell wall

2005 - Bob Buchanan - for his major discoveries regarding the regulation of CO2 fixation and the roles of the thioredoxin system in plant development

2004 - Natasha Raikhel - for her studies of protein trafficking and for developing the model plant Arabidopsis thaliana as the organism of choice for plant cell biology

2002 - Elisabeth Gantt - for her pioneering contributions to research in photosynthesis and carotenoid biosynthesis, and for her exemplary service work

2000 *Jan A. D. Zeevaart for his extensive contributions to the elucidation of the mechanisms whereby plant hormones mediate effects of the environment on plant processes such as flowering, growth, and protective responses to drought

1998 *Hans Kende for his seminal contributions to our understanding of the mode of action of the hormones gibberellin, cytokinin, and ethylene

1996 Maarten J. Chrispeels for his research on the interface between cell biology and biochemistry, as a spokesperson for the science, as an inspiring teacher and mentor, and as an exacting editor of the journal Plant Physiology

1994 Winslow R. Briggs for serving plant physiology as a teacher and mentor, as an investigator of how light interacts with internal metabolic and hormonal controls, and as a senior spokesperson for the science

1992 *Clarence A. Ryan for his contributions to our understanding of plant defense based on proteinase inhibitors

1990 *Joseph E. Varner for his fundamental contributions and intellectual leadership in plant physiology

1988 *Oliver E. Nelson, Jr. in recognition of his research in genetic and molecular biology

1986 Olle E. Bjorkman for his important contributions to plant physiology and, particularly, to the area of physiological plant ecology

1984 *Bernard O. Phinney, recognized worldwide as the foremost authority on the function and metabolism of the gibberellins

1982 *Lawrence Bogorad for his pioneering research characterizing the chloroplast genome

1980 *N. Edward Tolbert for his research in the fields of photorespiration and glycolate metabolism

1978 *Bessel Kok for his contributions to the photophysical and biochemical aspects of photosynthesis

1976 *Anton Lang for his outstanding contributions in plant growth and regulation

1974 *Paul Karl Stumpf in recognition of his outstanding contributions to our knowledge of lipid metabolism in plants

1972 Andrew Alm Benson for his discovery of ribulose among products of photosynthetic carbon dioxide assimilation and for his other contributions to the elucidation of this process

1970 *Harry Beevers in recognition of his outstanding studies of glyoxalate metabolism and of glyoxysomes

1968 Robert Harza Burris for his continued contribution to knowledge of the metabolism of nitrogen and its fixation by plants

1966 *Daniel Israel Arnon in honor of his distinguished contributions toward advancing plant physiology as a science

1964 *Frederick Campion Steward for his many important contributions to the knowledge of cell differentiation and specific growth factors

1962 *Sterling Brown Hendricks and *Harry Alfred Borthwick for their contributions in the field of growth and differential in plants

1960 *Perry R. Stout for contributions in the field of mineral nutrition of plants

1958 *Frits Warmolt Went for contributions in the field of auxins and physiological ecology

1956 *Melvin Calvin for his charting of the path of carbon in photosynthesis

1954 *Folke Karl Skoog for his outstanding work in the field of auxin physiology

1952 *Lawrence Rogers Blinks for his studies in photosynthesis and the physiology of the algae

1950 *Birgit Vennesland for her contributions in the field of plant biochemistry and enzymes

1948 *Robert Emerson for his many important contributions to the study of the photosynthetic mechanism

1948 *David Rockwell Goddard for his fundamental contributions to our knowledge of respiration and respiratory enzymes

1946 *Burton Edward Livingston for his contributions to the field of plant physiology

1944 Ray Fields Dawson for his pioneering and leadership in investigations of the localization of the mechanism of alkaloid synthesis

1942 *Cornelis Bernardus van Niel in recognition of his brilliant work on the biochemistry of lower organisms and contributions to an understanding of photosynthesis

1940 *Philip Rodney White for his pioneer work and major contributions to plant tissue culture

1938 *John Wesley Shive for his contributions to the investigation of mineral requirements and general plant nutrition

1936 *Kenneth Vivian Thimann for his contributions to our knowledge of the chemistry and physiological significance of the growth hormones of plants

1934 *Charles Albert Shull for distinguished service to the science of plant physiology

1932 *Hubert Bradford Vickery for his contributions to plant protein chemistry

1930 *Wrightman Wells Garner for his development of the concept of photoperiodism

1929 *Dennis Robert Hoagland for his contributions and leadership in the field of plant nutrition

*Deceased


CHARLES ALBERT SHULL AWARD



2012 - Elizabeth Ainsworth - for outstanding investigations in the field of plant biology

2011 - Sean Cutler - for his professional activities and his globally known, pioneering and seminal research

2010 - Dominique Bergmann - for her identification of a transcriptional network and its emerging connections to upstream signaling and making stomatal differentiation the most completely understood model for cellular differentiation in plant biology

2009 - Steven E. Jacobsen - for his pioneering research in critical areas of plant genetics, development, cell biology, and biochemistry

2008 - Sheng Luan- for outstanding investigations in the field of plant biology

2007 - Samuel C. Zeeman - for pioneering research leading to the discovery of new proteins and pathways in starch synthesis and degradation in leaves

2006 - Xuemei Chen - for her pioneering research in the genetic analysis of developmental mechanisms in plants with an emphasis on the roles of RNA-based gene regulation

2005 - Krishna Niyogi - for his pioneering research in the areas of photosynthesis

2003 - Jian-Kang Zhu - for his work in the identification of key genes for modifying the responses of crops to environmental stresses

2001 Detlef Weigel in recognition of his seminal contributions to one of the most challenging problems in developmental biology: the induction of floral development

1999 Sabeeha Merchant for her research on the role of metals in regulating the biosynthesis and assembly of metalloproteins in photosynthetic eukaryotes

1997 Julian I. Schroeder for his original and innovative research on plant ion channels, guard cell signal transduction, and mineral uptake

1995 Joanne Chory for her highly original innovative research that has started to reveal the molecular architecture of the signal pathways between light perception and downstream photomorphogenic responses such as gene activation, leaf development, and growth control

1993 Ilya Raskin for innovative research that ties plant responses to underlying biochemical and physical processes

1991 Daniel Cosgrove for his incisive work on the biophysics of plant cell enlargement

1989 Sharon R. Long for her pioneering research in plant-microbe interactions

1987 Christopher R. Somerville for his innovative applications of mutant analysis of an angiosperm to the elucidation of metabolic pathways

1985 Robert T. Giaquinta for his incisive investigations of photosynthate translocation in phloem tissues

1983 Brian A. Larkins for his pioneering studies of the molecular genetics of higher plants

1981 Lee H. Pratt for outstanding innovative research which advanced our knowledge and understanding of phytochrome physiology, biochemistry, and biophysics

1979 Charles J. Arntzen for investigations of the development of chloroplasts and the structure and function of their membranes

1977 John S. Boyer for outstanding contributions in the field of water relations

1975 Thomas Kent Hodges for an outstanding contribution to the field of active ion uptake by plants

1973 Peter Albersheim for outstanding contributions to our understanding of the chemical structure and physiology of plant cell walls

1971 Peter Martin Ray for his contributions to our understanding of the auxin control of cell wall synthesis and cell extension


CHARLES REID BARNES LIFE MEMBERSHIP AWARD

2012 Andrew Hanson

2011 Peter K. Hepler

2010 J. Derek Bewley

2009 Thomas J. Guilfoyle and Gretchen Hagen

2008 Tsuneyoshi Kuroiwa

2007 John S. Boyer

2006 Doug Randall

2005 Charles Allen West

2004 Joe H. Cherry

2003 Harry Y. Yamamoto

2002 Russell L. Jones

2001 Olle Björkman

2000 Joe Key

1999 *Harry Beevers

1998 Williams Paul Jacobs

1997 James H. M. Henderson

1996 Helen Stafford

1995 Jack Dainty

1994 *A. Carl Leopold

1993 Frank A. Loewus

1992 *Paul K. Stumpf

1991 Eric E. Conn

1990 *Frederick T. Addicott

1989 Andre T. Jagendorf

1988 John (Jake) MacMillan

1987 *Bernard O. Phinney

1986 Emanuel Epstein

1985 Harold J. Evans

1984 *Martin Gibbs

1983 Erasmo Marré

1982 *Daniel I. Arnon

1981 *Aubrey Naylor

1980 *John B. Hanson

 

 

 

1979 *Samuel G. Wildman

1978 *Philip F. Wareing

1977 *Robert H. Burris

1976 *Anton Lang

1975 *William Archibald Arnold

1974 *Jack Edgar Myers

1973 *Erwin Bunning

1972 *Johannes van Overbeek

1971 *Charles Stacy French

1970 *Folke Karl Skoog

1969 *Sterling Brown Hendricks

1968 *Kurt Mothes

1967 *Paul J. Kramer

1966 *Kenneth Vivian Thimann

1965 *Frits Warmolt Went

1964 *William Z. Hassid

1963 *Meirion Thomas

1962 *Alden S. Crafts

1961 *Frank P. Cullinan

1960 *Harry A. Borthwick

1959 *Felix G. Gustafson

1958 *P. Boysen-Jensen

1957 *Walter Earl Loomis

1956 *Hubert Bradford Vickery

1955 *Walter F. Loehwing

1954 *Andrew E. Murneek

1953 *Henrik Lundegardh

1952 *Cornelis B. van Niel

1951 *William H. Chandler

 

 

1950 *John Wesley Shive

1949 *Ezra Kraus

1948 *Henry H. Dixon

1947 *Wrightman W. Garner

*Harry Ardell Allard

1946 *Edwin C. Miller

1945 *Dennis Robert Hoagland

1944 *George W. Scarth

1943 *Nicolai G. Cholodny

*Walter Thomas

1942 *Olenus Lee Sponsler

1941 *Benjamin Minge Duggar

1940 *William Francis Ganong

1939 *Winthrop J. V. Osterhout

1938 *Ludwig Jost

1937 *Homer Leroy Shantz

*Alexander P. Anderson

1936 *Daniel T. MacDougal

1935 *Frank Marion Andrews

1934 *Frederick F. Blackman

1933 *James Bertram Overton

1932 *Charles Frederick Hottes

1931 *Charles Orvill Appleman

1930 *Rodney Howard True

1929 *Charles Albert Shull

*George J. Peirce

1928 *Herman A. Spoehr

1927 *Francis E. Lloyd

1926 *Burton E. Livingston

*Deceased

MARTIN GIBBS MEDAL

2011 - Steve A. Kay - for his research on biological clocks in both plants and animals.

2009 -John B. Ohlrogge - for his research focused on understanding fatty acid metabolism in plant cells

2007 - Richard A. Jorgensen - for his pioneering work leading to the discovery of RNA interference (RNAi)

2005 - Joseph Ecker - for his seminal contributions in the plant hormone ethylene and genomics.

2003 - June Nasrallah - for her outstanding research in elucidating the molecular basis of self-incompatibility.

2001 Ken Feldmann is recognized for his enormous impact on plant physiology, as well as plant developmental biology and plant genetics.

1999 Steven D. Tanksley for pioneering advances that have served to establish new directions of investigation in the plant sciences.

1997 William J. Lucas for contributing significantly in the general area of transport in plants, both long distance and at the level of the membrane.

1995 Elliot Meyerowitz for making several original contributions that have established new directions of investigation in the plant sciences.

1993 Christopher R. Somerville for development of Arabidopsis thaliana as a genetic system for the study of plant functions.


CORRESPONDING MEMBERSHIP AWARD

2012
Frank Gubler
Agepati Raghavendra

2011
Carlos S. Andreo
Jiayang Li


2010
Geoffrey B. Fincher
Hartmut Lichtenthaler
Sudhir K. Sopory

2009
Murray Ronald Badger
William J. Davies

2008
Chu-Yung Lin
Federico Sánchez
Alessandro Vitale

2007
J. Derek Bewley
Wilhelm Gruissem
Patricia M. Léon

2006
Gynheung An
Jurgen Denecke
Rana Munns

2005
Masamitsu Wada

2004
Peter Hedden
Joseph Hirschberg
Yukiko Sasaki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2003
Yuji Kamiya
Christopher Leaver
Horacio Pontis

2002
Göran Sandberg

2001
Myroslawa Miginiac-Maslow


2000
Pierre M. Gadal
John V. Jacobsen
*Bruce Stone

1999
Anthony J. Trewavas

1998
Marshall D. Hatch
Harry Smith

1997
Estela Sanchez de Jimenez
Vladimir A. Shuvalov

1996
Hans Walter Heldt
Maarten Koorneef

1995
Roland Douce
Jan E. Graebe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1994 and prior
*Takashi Akazawa
Paulo de T. Alvim
Nikolaus Amrhein
N. Keith Boardman
Jack Dainty
L.N.M. Duysens
Lloyd T. Evans
Graham Farquhar
*Leslie Fowden
Masaki Furuya
T. W. Goodwin
Klaus Hahlbrock
Rainer Hertel
*Noburo Kamiya
A. J. Keys
Andrej L. Kursanov
Agu Laisk
Claude Lance
Jake MacMillan
E.A.C. MacRobbie
Phillippe Matile
Benjamin Miflin
Alexis Moyse
Mirjana Neskovic
*Rutherford Ness Robertson
Hiroh Shibaoka
Ralph O. Slatyer
Tatsuo Sugiyama
Nobutaka Takahashi
Akira Tanaka
Pei-Sung Tang
Masashi Tazawa
*Ikuzo Uritani
Marc Van Montagu
David Alan Walker
Malcolm Wilkins


CHARLES F. KETTERING AWARD FOR EXCELLENCE IN PHOTOSYNTHESIS

2012 Stephen Long

2010 Sabeeha Merchant

2008 Robert Blankenship

2006 Donald Ort

2004 Richard Malkin

2002 Gerald E. Edwards

2000 *Gerald T. Babcock

1998 Bob B. Buchanan

1996 William A. Cramer

1994 Richard E. McCarty

 

1992 Antony Crofts

1990 *George M. Cheniae

1988 *Norman E. Good

1986 William L. Ogren

1984 *Daniel I. Arnon

1980 *Hugo Kortschak,

M. D. Hatch, C. R. Slack

1978 André T. Jagendorf

1976 Horst Tobias Witt

1974 *Jack Edgar Myers

 

1972 *Bessel Kok

1970 Pierre Joliot

1968 Martin D. Kamen

1967 *Eugene I. Rabinowitch

1966 *Cornelis B. van Niel

1965 *Hans Gaffron

1964 L.N.M. Duysens

1963 William A. Arnold

1962 *Robert Hill


ADOLPH E. GUDE, JR. AWARD

2010 -Ralph Quatrano- for his scientific contributions and his multifaceted and stimulating service to the plant sciences community in the United States and around the world

2007 - Winslow R. Briggs - in recognition of outstanding service to the science of plant physiology

2004 - Lloyd Evans - for his outstanding contributions in the areas of crop yield and the control of flowering in higher plants.

2001 Gary Toenniessen for his outstanding service to the science of plant biology.

1998 Machi Dilworth for her impressive record of dedicated service in promoting research in plant biology.

1995 *Eli Romanoff for outstanding service to the science of plant physiology

1992 *Martin Gibbs for his steady, conscientious, and devoted guidance of Plant Physiology during his unparalleled 30 years as editor-in-chief of the journal.

1989*John B. Hanson for outstanding service to the discipline of plant physiology as a scientist, educator, and administrator and for contributing time, expertise, and wisdom to the American Society of Plant Physiologists.

1986 Robert Rabson for outstanding service to the science of plant physiology and to the American Society of Plant Physiologists.

1983 William H. and Winifred Klein for exceptional service rendered to the American Society of Plant Physiologists.

*Deceased


EARLY CAREER AWARD

2012 Michael Nodine

2011 Ravi Maruthachalam

2010 R. Keith Slotkin

2009 Siobhan Brady

2008 Ping He

2007 Elena Shpak

2006 Simon Chan

2005 Shin-ya Miyagishima

 


EXCELLENCE IN EDUCATION AWARD
(Excellence in Teaching until 2009)

2012 Peggy Lemaux

2011 Mary Williams

2010 Jane Ellis

2007 Roger Hangarter

2004 Susan Singer

2001 Jonathan Monroe

1998 Carol Reiss

1995 Carl S. Pike

1991 Paul H. Williams


 

DENNIS ROBERT HOAGLAND AWARD

Funded by the Monsanto Agricultural Products Company

2012 Mary Lou Guerinot

2009 Jorge Dubcovsky

2006 Dennis Gonsalves

2003 Peggy Lemaux

2000 Roger N. Beachy

1997 Brian A. Larkins

1994 Charles J. Arntzen

 

1991 *John W. Radin

1988 Martin J. Bukovac

1985 Richard H. Hageman

 


 

ERIC E. CONN AWARD

2011 Hiroshi Maeda

 


ROBERT RABSON AWARD

 

2012 Yuki Tobimatsu


ASPB-PIONEER HI-BRED GRADUATE STUDENT FELLOWSHIP

2012
Jessica Rutkoski

2011

Jacqueline Benson

2010
Ashley Galant

 

ASPB-PIONEER HI-BRED INTERNATIONAL GRADUATE STUDENT PRIZE

2009

Elliot Heffner

Justin McGrath

Justin Walley

2008

Colleen Doherty

Tracie Hennen-Bierwagen

Charles "Chip" Hunter III

Michael A. Grillo

Ajay Sandhu

 

2007

Nicola Harrison-Lowe

2006

Kateri Duncan

Andrea Eveland

Charles Stewart, Jr.


LAWRENCE BOGORAD AWARD FOR EXCELLENCE IN PLANT BIOLOGY

2012

Wolf Frommer

2010

Nam-Hai Chua

2008

Steven Huber

2006

Maureen Hanson


Young Scientist's Best Paper Awards

Plant Physiology - Carolyn Schultz, Waite Campus at the University of Adelaide
For research performed while a senior research fellow with the Cooperative Research Centre (CRC) for Bioproducts in the laboratory of Professor Tony Bacic at the Plant Cell Biology Research Centre in the School of Botany at the University of Melbourne. The paper, titled "Using Genomic Resources to Guide Research Directions: The Arabinogalactan Protein Gene Family as a Test Case," was published in the August issue of Plant Physiology (Schultz et al., Plant Physiol., 2002, 129: 1448-1463).

The Plant Cell - Chloe Zubieta, European Molecular Biology Laboratory in Grenoble, France
For her paper "Structural Basis for the Modulation of Lignin Monomer Methylation by Caffeic Acid/5-Hydroxyferulic Acid 3/5-O-Methyltransferase," which was coauthored by Parvathi Kota, Jean-Luc Ferrer, Richard A. Dixon, and Joseph P. Noel (Plant Cell 14: 1265-1277).

 



ASPB Leadership in Science Public Service Award

Previous Recipients

2012 Peter Raven (ASPB News article)
2011 Deborah Delmer (ASPB News article)
2010 Nina Fedoroff(ASPB News article)
2009 William H. Danforth II (ASPB News article)
2008 Luis Herrera-Estrella (ASPB News article)
2007 James Collins (ASPB News article)
2006 Mary Clutter (ASPB News article)
2005 Richard Jefferson (ASPB News article)
2004 Charles J. Arntzen (ASPB News article)
2003 Dennis Gonslaves (ASPB News article)
2002 Norman Borlaug (ASPB News article)
2001 Ingo Potrykus (ASPB News article)
2000 Gordon Conway (ASPB News article)
1999 Rita Colwell (ASPB News article)
1998 Christopher(Kit) Bond  (ASPB News article)


 

 

 

Hot News
Calendar